Chov včel Vigor - zkušenosti Zigal

Několik zkušeností z mého celkem patnáctiletého chovu kmene Vigor

Licenční smlouva na ochrannou známku Vigor je zaregistrována dne 25.4.2008

Mám rád silná včelstva a s předchozími alpskými kmeny kraňky jsem míval v sezoně včelstva běžně v síle 8 a více nástavků Langstrot 44.8 x 15.9. Od chvíle, kdy mám Vigorky, stačí mi v sezoně 6 maximálně 7 nástavků a přitom se medný výnos nesnížil, spíše naopak!

Co se změnilo určitě, mám s Vigorkami každý rok aspoň trochu medovicového medu. To asi zhruba deset let před nimi nebylo, vyjma melecitózního roku! Tak buď se rázem u mne změnili všechny vlivy podmiňující medovicovou snůšku, nebo jsem se naučil lépe včelařit....nebo že by ty Vigorky?!

Říká se o Vigorkách, že jsou ostřejší! Ano, protože včelaře neomylně učí, kdy se chodí do včel a kdy ne!!!

Velmi pozitivně reagují na kuřák třeba i vyhořelý! Nemají rády zbytečně dlouhé prohlídky za chladného počasí, ani prohlídky v brzkých ranních a pozdních hodinách, kdy není letová aktivita a nejjasněji to včelaři vysvětlí, když má za dvě hodiny přijít bouřka a on to neví, nebo je bezsnůškové období! přesto v nich bez problémů celoročně včelařím bez rukavic a zájem včelařů o naše odchované matky F1 Vigor se stále zvyšuje ...že by kvůli té ostrosti ?!

Čím mne opravdu dokáží každoročně překvapit? Na jaře, když otevřu úl, vždy mi připadne - jsem bez včel! Stále se mi zdá při vzpomínce na předešlé kmeny kraňky, že na jaře Vigorka v úle není! Pokud člověk tomu uvěří a přibližně v době květu třešně ptáčnice nepřidá nástavek mezistěn, tak může počítat až s 50% vyrojením. Protože tam, kde se mi před 14dny zdálo, že nic není, je rázem stísněné včelstvo a reaguje na to přípravou na rojení! Pokud rozšířím včas, tak jsou Vigorky opravdu minimálně rojivé, spíše udělají tichou výměnu!

Čím jsem si opravdu jistý, je jejich zdravotní stav! Za posledních 10let, kdy mám jen Vigorky, jsem nezaznamenal jediné zvápenatění plodu! Co se týká roztoče, tak celkový průměr na včelstvo klesl a objevují se včelstva, která mají roztoče po celý rok v řádu jen desítek, i po léčení.

Myslím si, že kdo pozná Vigorku a naučí se s ní včelařit, tak už nebude chtít jinou včelu!

Ing. Jiří Zigal

S dovolením připojuji ještě svou zkušenost s Vigorkami

Je to zkušenost s jejich „ostrostí“-u dřívějších kmenů kraněk jsem nemohla bez bodnutí projít kolem česen, pracovat v letové dráze včel na záhonech a dovolit si vysekávat trávu kolem česen. Vigorky fotím s nosem na česně, sekačkou zajíždím pod česna a jedinou ochrannou pomůcku ke kraťasům a tričku mám klobouk. Jedinou věc, kterou vysloveně nesnáší a bodají-jsou černé úpletové kamaše.

A ještě jedna obecná zkušenost v jakýchkoliv včelách-jedno a totéž včelstvo ve stejné situaci pobodá bázlivého člověka a vůbec si nevšimne člověka, který se nebojí, je klidný a přiměřeně rychle dělá svou práci.

Eva Zigalová


Veškeré informace ohledně chovu matek poskytuje ing. Jiří Zigal na příslušných kurzech zabývajících se touto tematikou.