Kavkazský pastevecký pes

Jedná se o přátelského , inteligentního psa na straně jedné a o velice inteligentního nekompromisního hlídače na straně druhé, zvláště, když jde o silně dominantní fenku.

A proto jsme ji pořídili na pozemek, kde chováme včely.

Pro strážení rodinného domu a pozemku, kde se pohybují známí lidé, je důležitá socializace štěněte v raném věku, nejlépe je vzít si podzimní štěně do bytu, aby mělo celodenní kontakt se spoustou lidí, jejich činností, brát je pokud možná všude sebou, aby se dobře rozvíjelo a na jaře je už nachystáno na turistický ruch.

Něco o rase:

KPP je produkt přírodního výběru utvořený jak silami přírody v často drsných pracovních podmínkách pohoří Kavkaz, tak stále se měnícími podmínkami dle požadavků lidí.

Na Kavkaze ochránce stád a rodiny, v bývalém SSSR od cca třicátých let minulého století slouží ke strážení různých objektů včetně gulagů. Jeho chov je přesunut do velkých chovatelských stanic v Moskvě a dalších městech a odtud se dostává do Evropy a dalších částí světa zhruba od sedmdesátých let minulého století.

Pro strážení rodinného domu a pozemku je důležitá socializace v raném věku, nejlépe je vzít si podzimní štěně do bytu, aby mělo celodenní kontakt se spoustou lidí, jejich činností, brát je pokud možná všude sebou, aby se dobře rozvíjelo.

V Blansku je ideální chodit se psem se vychovávat (vždycky je napřed výchova pánečka a pak pejska) na setkání spolku "Feneček" Blansko s lektorkou Petrou Holoušovou (psí ohrádka na Písečné u Domova seniorů každou neděli odpoledne).

Rok 2012

Pořízení a "radostné" hrátky s divokým štěnětem (silně dominantním), ale s košíkem je to kontraproduktivní, takže musíme dávat pozor a mazlení hlídat.

U úplně malých dětí se projevuje její genetická vloha po předcích (vůbec) a konkrétně po matce-silně ochranitelské chování-přiléhání a chránění vlastním tělem ležícího dítěte (její máma složila canisterapeutické zkoušky).

Rok 2013

Stále probíhá výchova pod vedením Petry Holoušové v Blansku a psí víkendy na vysočině, klubová výstava, dennodenní práce doma, kdy je neustále nutné vylaďovat vztahy ve smečce (druhá fenka, dva kocouři a další nové zatoulané kotě)-tuhle partu uhlídat v kuchyni u misek je docela náročné).

Rok 2014

Díky pravidelné a soustavné výchově pod vedením Petry Holoušové máme umravněnou kavkazačku s přátelským a slušným chováním vůči známým přátelským lidem, obzvláště miluje malé děti a malé pejsky).
Vůči cizím lidem je už velice obezřetná, pustí na pozemek, ale nepustí ven a hlídá důrazně!
Z chovatelského hlediska máme radost, že dysplazie kloubů je negativní a bez naší velké snahy má výborné výsledky na výstavách.

2015

stále pravidelné docházky na "cvičák", opět přátelsky přivítala účastníky včelařského kurzu 2015 a čeká nás:

Bonitace Praha-duben,

kterou jsme už neabsolvovali, protože musela být operována (zánět dělohy, odejmutí dělohy) a tak k uchovnění nedošlo.

2020

Máša stále dobře hlídá, po odchodu borderky Áji má nového parťáka, jezevčíka Ronyho. Dobře se doplňují, ale bohužel tento jezevčík je prvním psem u nás, který nesnáší včely.
 

Fotogalerie hodně ořezává, fotky pro celé zhlédnutí i s textem nutné rozkliknout.
 

 

Fotogalerie

6 měsíců
6 měsíců
8 měsíců-hrátky s kamarádem
hrátky pokračují
zklidnění
10 měsíců
výchova Písečná
výchova Písečná
12 m-Písečná
výchova Písečná
výchova Písečná
lektorka Písečná
19 m-klid na hlídce
pension s výchovou
pension-kamarád Kim
pension-kamarád Kim
opět Kim
na houpačce
pension-výchova
IMG_7131_1 Ája
Máša a Rony
068 Rony